Aplikacja

Na potrzeby Projektu Energa Living Lab 2 zaprojektowano innowacyjną aplikację na tablet. Dzięki niej uczestnicy w łatwiejszy sposób mogą zarządzać zużywaną energią. Aplikacja pokazuje pobór energii w chwili bieżącej, w ciągu dnia, tygodnia oraz miesiąca. To łatwy i motywujący sposób na kontrolę zużycia.

Urządzenia

W każdym gospodarstwie domowym biorącym udział w Projekcie zainstalowano specjalne urządzenie pozwalające na bieżący pomiar całkowitego zużycia energii elektrycznej. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie montowane w skrzynce rozdzielczej. Dzięki niemu na dołączonym do zestawu tablecie domownicy otrzymują informację o bieżącym całkowitym zużyciu, co pozwoli na jego optymalizację.

Grywalizacja

Każda rodzina została wyposażona w opomiarowanie bieżącego zużycia energii oraz tablet z aplikacją LivingLab 2, która z dokładnością do 5 minut pokazuje aktualne zużycie energii. Monitorując bieżące zużycie, uczestnicy zabawy ustawiają cele oszczędnościowe na następne 2 tygodnie (tzw. runda). Cel oszczędnościowy to np. 4% redukcja zużycia energii (-4%). Za realizację celów oszczędnościowych oraz za inne osiągnięcia w grze, każda rodzina otrzymuje punkty, które uwidocznione są na planszy w aplikacji. Zbierając kolejne punkty otrzymujemy atrakcyjne nagrody, takie jak wejściówki do instytucji kulturalnych, żarówki LED, zestawy Fibaro, czy darmowe wypożyczenie samochodu elektrycznego na weekend. W Energa Living Lab zależy nam przede wszystkim na dobrej zabawie i powiększeniu samoświadomości energetycznej klientów.

Symulator

Dzięki nowemu narzędziu możliwe jest dokonywanie symulacji pobieranej energii oraz dobór odpowiedniej dla Klienta taryfy. Symulator umożliwia zasymulowanie  kosztu energii elektrycznej w oparciu o indywidualny profil zużycia, według osobistych potrzeb. Narzędzie przedstawia dzienny profil według pór roku oraz dni tygodnia, na podstawie uśrednionych danych historycznych. Podczas symulacji widoczny jest poszczególny koszt zużytej energii wedle każdej taryfy i zużycia.

Symulator Taryf to innowacyjne narzędzie on-line, które pozwala na świadome planowanie ilości zużywanego prądu oraz kontrolę rachunków. Dzięki przeprowadzonej symulacji Klient może zaplanować swoje dzienne zużycie. Porównanie pozwoli na optymalny wybór. Warto przekonać się ile zapłacimy za rachunki według innych taryf.